Regüleli Heat Trace Kablo

Eylül 17, 2020

Heat trace kablo gelişen teknoloji ve enerji verimliliği sayesinde bütün endüstriyel tesislerde heat trace kablo kullanılmaktadır. Genel adı heat trace kablo olarak bilinen ısıtıcı kablolar, endüstriyel tesislerde proses hatların ısı korumasında, su hatlarının donmamasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Heat rrace kablolar yapılarına göre çeşitlere ayrılmaktadırlar.

Kendinden regüleli ısıtıcı kablo: Kendinden regüleli ısıtıcı kablo tipi, adında da belirtildiği gibi kendinden regüleli olup belli ısılara geldiği zaman enerji ihtiyacı bulunmamaktadır.

Seri dirençli ısıtıcı kablo: Sabit gün ısıtıcı kablo tipi fabrrikasyon olarak hazırlanmaktadır. Sisteminde bulundurduğu direnç yapısı sayesinde sürekli aynı ısıyı vermektedir. Seri dirençli ısıtıcı kablolar kesilemez veya ek yapılamaz.

Sabit güç ısıtıcı kablo kablo: Sabit güç ısıtıcı kablolar, yapılarından dolayı belli direnç aralıklarından kesilebilmektedir. Kesildiği noktaya göre bazı soğuk alanları kalmaktadır. Genelde yüksek ısının gerektiği endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır.

Kendinden Regüleli Isıtıcı Kablo

Kullanım alanlarına göre ısıtılcak ortamın yalıtımına göre ve hangi sıcaklıkta tutulmak istendiğine göre çok fazla çeşitleri kendini sınırlayan kabloların çok yüksek sıcaklık seviyelerine kadar çalışan türleri mevcuttur. Dış yalıtımının dayanaklılığına göre bu kablolar çeşitlenebilmektedir. Sonlandırma ve terminasyon bağlantısı fabrikasyon olmadığı için bu konuda tecrübeli ve deneyim sahibi işinin ehli insanlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde kablo uzun yıllar dayanabilmesine rağmen yanlış bir uygulama yapıldığı için ömrü 5 dakikada bile bitebilir. İçerisi elektrikli bir ortam olduğu için herhangi bir sıvının rezistans tellere değmesi sonucu zamanla oksitlenme ve direncin üzerinde tabaka oluşturarak yeterince ısınması engellenir ve bu da zamanla kablo çeperlerine gereğinden fazla ısı ile basınç oluşturarak kabloların dış yüzeyinde aşınma oluşturabilir ya da devre tamamlanmayacağı için kablo ısınmayabilir. Günümüzde bu sorunlarla çoğu müşteri karşılaşmaktadır. Bunun sebebi kablolardan kaynaklı olmayıp insandan yani bizlerden kaynaklı sorundur. Esnek dış yapısı ile her ortama göre şekil verilebilir olması da montajının yapımını kolaylaştırmaktadır. Böylelikle zamandan ve montaj süresinden kaynaklı bir tasarruf söz konusudur. Kendini sınırlayan diğer bir adıyla self regulating kablolar dayanıklılığı ile de diğer kablo türlerinden ayrılıyor. Sağlam dış yapısı kimyasal bileşenli yapıştırıcılı iç kısmı ile esneklik ve dayanıklılığı bir arada sunuyor. Çok şık bir tasarımı vardır. Elektrik, pano vb. benzeri kablolar ile hiçbir ilgisi yoktur bunu ısıtıcı kablolar hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişi bile bu kabloların diğer kablolardan farkını çok fazla incelemeden anlayabilir. Birçok insanda bu tarz bir olayla karşılaşıldığı için bunu söylüyorum başlangıçta fiyatının diğer kablolardan biraz daha fazla olması nedeni ile bu ısıtıcı kablolara ön yargı ile bakılmasına rağmen yakından incelendiğinde bu fiyat farkının diğer kabloları seçmede bir kriter olamayacağını görüp tercihlerini kendini sınırlayan self regulating ıstıcı kablo yönünde değiştirmektedirler. Günümüzde ısıtıcı kabloların tanıtılması ve insanlara anlatılması gerekmektedir. Çok yakın bir gelecekte atmosferik olayların gittikçe değişip ve bozulmasından dolayı bu uygulamalara daha çok ihtiyaç duyulacak ve önemi bilinecektir.

Yukarda belirttiğimiz gibi ısıtıcı kablo alanında, çözüm üreten bir firmayı arıyorsanız sizlere 1992 yılından beri faaliyette olan Form Mühendislik Ltd. Şti. önerebiliriz.