Heat Trace Ne Demek?

Eylül 1, 2020

Heat Trace Ne Demek ?

Heat trace günümüzde ısı izleme olarak adlandırılan sistemin global adıdır. Bu sistem gelişen teknoloji sayesinde ısıtıcı kablo olarak adlandırılan çeşitli kablolar ile yapılmaktadır. Temel olarak 3 çeşit ısıtıcı kablo kullanılmaktadır.

Kendinden Regüleli Isıtıcı Kablo (Self Regulating Heating Cable)

Kendinden regüleli ısıtıcı kablolar, en fazla tercih edilen ısıtıcı kablo tipidir. Bu kablo karbon yapısı sayesinde ısındıkça enerji çekmemektedir. Kendini yakma riski bulunmamaktadır. Kendinden regüleli ısıtıcı kablolar istenilen metrajlarda kesilebilirler .

Sabit Güç Isıtıcı Kablo (Constant Wattage Heating Cable)

Sabit güç ısıtıcı kablolar, genel olarak yüksek sıcaklık ve uzun hatlarda tercih edilen kablo tipidir. Sabit güç ısıtıcı kablolar istenilen metrajlarda kesilip kullanılabilirler.

Seri Dirençli Isıtıcı Kablo (Serial Resistence Heating Cable)

Seri dirençli ısıtıcı kablolar belli boylarda fabrikasyon olarak üretilirler ve üretim boyuna riayet edilmesi gerekmektedir. Heat tracing sistemleri, günümüzde endüstriyel alanların hepsinde kullanılmaktadır.

Heat Tracing (Isı İzleme) Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Tank Isıtma ve boru ısıtma, heat tracing sisteminin genel kullanım alanıdır. Borulardaki akışkanların belli ısılarda kalması veya donmasının önlemek için sistem bir otomasyon sistemi ile kumanda edilir.

Bu kumanda sistemi kablolara gerekli zamanlarda enerji vererek sistemin ısısının sabit kalmasını sağlamaktadır.

Heat Trace Tank Isıtma

Tank ısıtma sistemlerinde kullanılan ısıtıcı kablo ile tanklar homojen ısıtılmaktadır. Çoğu tankta kullanılan daldırma ısıtıcılar yüksek ısıyı sadece belli bir noktadan vererek malzemenin bozulmasını sağlamaktadır. Isıtıcı kablo ile yapılan tank ısıtma sistemlerinde tank homojen olarak ısıtılarak malzemenin koruması sağlanmaktadır. Genelde kostik ve yağ tanklarında kullanılan bu sistem günümüzde her türlü tank ısıtma sisteminde kullanılmaya başlanmıştır.

Bizler ısıtmaya birçok alanda ihtiyaç duyarız. Örnek olarak boruları ele alırsak.
Bir borunun ya da tankın içindeki sıvının ısıtılmasının başlıca iki amacı vardır.
Donmayı önlemek; 
Bilindiği gibi sıvıların bir noktadan diğer bir noktaya pompalanma veya gravite ile taşınmaları için akıcı olmaları arzu edilir. Su ve bir kısım sıvıların normal ortam sıcaklığında da viskoziteleri düşük olduğundan bunlar için önemli olan soğuk havalarda donma sıcaklığının üzerine kadar ısıtmaktır. Yani donmayı engelleyecek derece bir ısı uygulamaktır.

Viskoziteyi düşürerek akıcılığı sağlamak;
Diğer bir kısım sıvının ise normal ortam sıcaklığında bile viskoziteleri yüksek olduğu gibi bazıları tamamen katı fazda bulunurlar.

Ayrıca rampalarda da ısıtma sistemleri yanı ısıtıcı kablolardan meydana gelen sistemleri kullanabiliriz. Yoğun kış günlerde evlerin, AVM lerin garaj önleri buz tutar ve bu koşul çoğu zaman araçlarımızı kullanamamamıza neden olur. Bu alanlar ısıtıcı kablolar ile ısıtılarak kar buzun erimesi ve maddi zararların azaltılması sağlanır. En çok kullanılan rampa ısıtma sistemi ise tekerlik izi ısıtmadır. Kullanılan aracın büyüklüğüne göre tekerlek boyutları ve ısıtılması gereken alan artar. Bu durumlar göz önünde bulundurularak araç tekerlek izi boyutunda bir alan ısıtılabilir. Böylelikle bütün alan yerine sadece kullanılacak olan alan ısıtılarak enerji tüketimi de azaltılmış olur.

Çatı alan ısıtması ise kış mevsimin çok ağır koşullarda geçtiği bölgelerde ısıtıcı kablo kullanılarak yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama bazen maddi zararlar getirirken maalesef bazen de çatının çökmesi sonucu ölümlü kazaların meydana gelmesini sağlıyor. Burada amaç çatının kaldırabileceği kadar karın çatıda kalmasını sağlamak. Çünkü her çatı tasarlanırken belirli bir kuvvete, ağırlığa direnç gösterebilecek şekilde dizayn edilir. Bazen bu hesaplamalar kar gibi doğal etkenlerle saf dışı kalıyor, İşte tam da bu aşamada ısıtıcı kablolar yardımımıza yetişiyor, Alan hesaplamaları ve m2 de elde edilmesi gereken enerji hesaplanarak kar-buz oluşumu engellenerek çatının çökmesi ortadan kalkıyor. Bazen bu uygulama kullanıcının isteğine bağlı olarak çatıdaki tüm kar buz oluşumunun engellenmesi şeklinde de uygulanıyor.

Tüm heat tracing faaliyetleri için 1992 yılından beri faaliyette olan Form Mühendislik Tic. Ltd. Şti. firmasını tercih edebilirsiniz.