Heat Trace Kablo

Eylül 17, 2020

Kablo hayatın her aşamasında kendine yer bulmuştur. Teknoloji çoğunlukla kablo ile ilgilidir. Ulaşımdan iletişime; aydınlanmadan ısınmaya bir çok alanda kablolardan faydalanırız. Kablo deyince akla ilk olarak telefon kabloları yada elektrik kabloları gelir. Teknoloji gelişmesiyle bu kablolar da çok farklı boyutlarda gelişti şuan kullanılan hayatımızı kolaylaştıran bütün elektronik aletlerde küçük büyük uzun kısa bir çok çeşit kablo kullanılmaktadır. Kabloların temel görevi iletme olduğu bilindiğinden kablo yu farklı şekillerde kullanma düşüncesi çok mantıklı bir gelişme olarak görüldü. Bunların en önemliside kablonun dayanıklılığını artırıp içinden geçen elektrik ile ısıtma için kullanılmasıdır. Heat trace kablo da denilen bir kablo teknolojisi gelişmiştir. Heat trace kablo son yıllarda soğuk ayların çok yaşandığı ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Ve bu heat trace kablo gündelik hayatta çok kolaylık sağlayan bir uygulama olarak adım adım hayatımıza girmektedir. Kalorifer de kullanılan kömür ile ısıtma doğalgaz ile ısıtma veya elektrik ile ısıtmanın yanında tabanın yada duvarların altına döşenen görüntü kirliğini en aza indiren bu uygulama insanların tercihi olmaya başlamıştır.

Constant wattage kablo (sabit güç kablosu)

Constant wattage kablo (sabit güç kablosu) türü de parallel kablo türünde örnektir. Devre mantığı ile yaklaşırsak bu kablolar da kendini sınırlayan kablo self regulating kablolara paralel yapıda olması gereği benzemektdirler. Fakat  Constant wattage kablo (sabit güç kablosu)  her boyutta kesilememektedir. Bunun nedeni ise içerisinde tam bir paralel yapı düzeninin olmaması biraz konuyu açmak gerekirse; dirençler paralel bir dizilimde olmakla beraber belirli bölgelerde seri dirençli bağlantı şekline geçip daha sonra tekrar paralel bağlantı şeklinde mevcuttur. İşte bu yüzden tam da seri- paralel paralel-seri bağlantı noktalarından kestiğimizde kablomuz herhangi bir zarar görmemektedir. Zarardan anlatmak istediğimiz herhangi bir güç kaybı, gereksiz ısınma ve kablonun dış çeperlerine zarar gelmediği anlaşılmalıdır. Constant wattage kablo (sabit güç kablosu) üzerinde nerelerden kesildiğinde zarar görmeyeceğini gösteren işaretler mevcuttur. Bu kısımlardan kesildiğinde kablomuz bir nevi kendini sınırlayan ısıtıcı kablo self regulating kablo ya benzetilebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu bu kablolar sabit güç üretir ortamın koşullarına göre değişkenlik göstermez. Kar buz engellenene kadar sabit bir enerji üretir. Dış kısmı dayanıklılık derecelerine göre değişkenlik gösterir. Yani ortamda ne kadar sıcaklığa ne kadar soğukluğa ve  ne kadar basınca maruz kalma durumuna göre  değişkenlik gösterir. Bu kablolarda fabrikasyon sonlandırmalı olmayıp konusunda deneyimli ve tecrübeli kişiler tarafından sonlandırılması ve bağlantı kitinin yapılması gerekir. Aksi takdirde cok kolay bir şekilde bozulabilirler. İçerinde elektrik donanımı olduğu için bilindiği üzere elektrik suyu ya cok sever ya hiç sevmez. Burada sevmek ile anlatmak istediğim iletkenliği artar ve her yere zarar vermeye ve salınmaya başlar sevmemekle ise içerisinde elektriği ileten kısımlar iletkenler mevcut olduğu içinde iletkenler üzerinde bir tabaka oluşturarak yüzeyin iletme katsayısını bir nevi yalıtkan görevi yaparak azaltır. Bu da kablonun ısınmaması demek ve asıl işlevi olan ısıtma görevini yeterince yapamaması demektir. Bu kablolarda günümüzde çok fazla kullanılmaktadır. Genel kullanım alanları çatılar rampalar borular, Enstrüman kutu içi ısıtmaları ve buna benzer yerlerdir.

Türkiye’de ve dünyada Heat Trace Kablo çözümleri üreten firma aramaktasanız sizlere Form mühendislik’i tavsiye edebiliriz.

Saygılarımızla