Heat Trace Kablo Hakkında

Eylül 12, 2020

Kablo hayatın her aşamasında kendine yer bulmuştur. Teknoloji çoğunlukla kablo ile ilgilidir. Ulaşımdan iletişime; aydınlanmadan ısınmaya bir çok alanda kablolardan faydalanırız. Kablo deyince akla ilk olarak telefon kabloları yada elektrik kabloları gelir. Teknoloji gelişmesiyle bu kablolar da çok farklı boyutlarda gelişti şuan kullanılan hayatımızı kolaylaştıran bütün elektronik aletlerde küçük büyük uzun kısa bir çok çeşit kablo kullanılmaktadır. Kabloların temel görevi iletme olduğu bilindiğinden kabloyu farklı şekillerde kullanma düşüncesi çok mantıklı bir gelişme olarak görüldü. Bunların en önemlisi de kablonun dayanıklılığını artırıp içinden geçen elektrik ile ısıtma için kullanılmasıdır. Bununla birlikte global adı “Heat Trace Cable” olan ve Türkçe karşılığı Isıtıcı Kablo teknolojisi gelişmiştir. Isıtıcı kablo son yıllarda soğuk ayların çok yaşandığı ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla ısıtıcı kablo gündelik hayatta çok kolaylık sağlayan bir uygulama olarak adım adım hayatımıza girmektedir. Kalorifer de kullanılan kömür ile ısıtma doğalgaz ile ısıtma veya elektrik ile ısıtmanın yanında tabanın ya da duvarların altına döşenen görüntü kirliğini en aza indiren bu uygulama insanların tercihi olmaya başlamıştır.

Farklı sektörlerin ortak bir paydada birleştiği alanlar arasında ısıtıcı kablo bulunuyor. Sektör ayrımı yapılmadan boru ve kazanlarda sıklıkla tercih edilen ısıtıcı kablo, kullanıldığı alanlarda gerek donmayı önlemek gerekse de ısıyı korumak amacıyla tercih edilebiliyor. Sistemin çalışması en temel prensiple elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümü olarak açıklanabilir. Mevcut ısı enerjini korumak ve verimliliği yükseltmek adına çeşitli izolasyon malzemeleri ile desteklenerek kullanılabiliyor.

Isıtıcı kablo uzun mesafeler boyunca belirli sıcaklık değerinin korunması gereken malzemelerin boru hattı boyunca nakledilmesi sürecinde en çok tercih edilen ögeler arasında yer alıyor. Ürünün boru hattı başlangıcından hedeflenen noktaya dek ilerlemesinde mevcut ısısının korunması görevi üstlenilmektedir.

Sadece ısının korunması değil aynı zamanda boru hattı üzerinde kısmi olarak donma meydana gelmemesi için ısıtıcı kablo yine en çok tercih edilen çözümler arasında yer almaktadır. Akışkanlığın azalarak borular içerisinde donmaya başlayan malzeme hem üretim aşamasında sorunların yaşanmasına hem de malzemenin özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle donmanın önlenmesi kritik öneme detaylar arasında yer alıyor.

Ülkemiz iklim şartları düşünüldüğünde kış aylarında birkaç şehir dışında sıcaklık değerleri don olayı için uygun derecelerde seyretmektedir. Bu durum orta ve büyük işletmelerin üretim aşamasında çeşitli sorunlarla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Tüm sürecin tüm hava şartlarına uygun olarak sürdürülmesi ve kontörlün tamamen sizde olması adına ısıtıcı kablo çetin kış şartlarında en büyük yardımcılarınız arasında yer alacaktır.

Ağırlıklı olarak boru hatlarında kullanılması toprak atlında kalan kısımların toprakla beraber donması boru içerisindeki malzemeye zarar vermektedir. Ayrıca havaların gün içerisinde ısınmasına rağmen toprak altında kalan borulara bu sıcaklık ulaşamayacağından dolayı borular üzerinde çözülme meydana gelmesi düşük ihtimaller arasında yer almaktadır. Bu durum üretim aşamasında aksamalar yaşanmasına neden olabilir. Tüm bu olumsuz durumların yaşanmasına engel olmak adına ısıtıcı kablo sıklıkla tercih edilmektedir. Elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümü ile birlikte kullanıldığı tüm alanlarda hedeflenen sıcaklık derecelerine ulaşılmasını ve bu değerlerin sabit olarak kalmasını sağlayarak kış aylarında tam performans ile çalışmalarınızı sürdürmenize katkı sağlayacaktır.

Form Mühendislik geleceğin teknolojilerini sizlerle buluşturuyor. Üretim teknolojileri alanda gerçekleştirilen yeni nesil çalışmaları yakın takip ederek ülkemizle buluşturan Form Mühendislik şirketiniz için çözüm ortağınız olmaya hazırlanıyor. Deneyimli mühendis kadrosu ile geçmişten günümüze sektöre yön veren kuruluşlar arasında yer alıyor.